Urfa Kent Müzesi

Tarihi bir şehrimizi ziyaret etmek istiyorsanız hiç şüphesiz bunlardan biri Şanlıurfa’dır. İçinde bulundurmuş olduğu tarihi yapılar ve hikayeler ile bir antik kent sayılıyor. Yapacağınız tüm gezilerin dinleyeceğiniz her hikayenin yıllar öncesinden bugüne kadar gelmesi sizi etkisi altına alıp beraberinde sizi de alıp götürecektir. Hem gezip hem keşif yapabileceğiniz bu kentte sizi harika şeyler beklemekte. Halkın sıcakkanlılığı da misafirperverliği ile size unutulmaz bir geziyi de beraberinde getirmektedir.

Tarihi esintileri ile sizi günümüzden geçmişe sürükleyip adeta yeni bir dünyaya yelken açmış gibi hissedeceksiniz. Tarih kokan bu yerde gezebileceğiniz, görebileceğiniz ve dinleyebileceğiniz olağanüstü hikayeler bekliyor. Şanlıurfa’ya adımınızı atar atmaz karşılaşacağınız tarihi manzaralar sadece fragman olarak düşünebilirsiniz. İçine girdiğinizde o dönem ile günümüz arasındaki yapıtlar arasında kaybolacaksınız.

Her geçen gün yeni bulguların ortaya çıkması ile ziyaretçilere daha iyi bir sunum yapabilmek için kentlerde müze sayıları artmakta. Bu sayede bölümlere ayrılmış eserleri ayrıntılı inceleyebiliyor ve hakkında zengin bilgiler elde edebiliyorsunuz.

Şanlıurfa’nın kültürünü barındıran ve surlarında yer alan Beykapı mevkiindeki 900 yıllık tarihi olan Kulesi’nin restorasyonunun ardından hizmete açılarak hizmete başlamakta. Mahmutoğlu Kulesi’ni 2008 yılında Şanlıurfa Belediyesi alarak orayı Kent müzesine çevirdi. Şanlıurfa’nın Şehir Surları üzerine inşa edilen ve kolonların önemli bir bölümünü oluşturan 2 bin metrekareye elverişli olan büyük bir tarihi kültüre sahip müze, Anadolu sivil mimarisi örneğini tescil ettiriyor. Dünyada tek ve en eski sayılan mabedi, bilinen adı ile Göbekli Tepe ile sular altında kalan tarihiyle ve çevresindeki zengin tarihî mirasıylaen güzel şekilde ilçesini tanıtan slayt gösterilerinin yer aldığı bir müzede hayvan figürleri, çeşitli dönemlerdeki mağaralar, Şanlıurfa’da yetişen ürünler, hayvan eğitimi, Şanlıurfa’nın geleneksel hayatını ve kültürünü tanıtan bir yer haline geliyor. Aynı zamanda Şanlıurfa kent müzesi Türkiye’nin en büyük beş müzesi arasında da yer almaktadır.

Sadece Türk kültürüne ait izler ve eserler değil aynı zamanda üstünde bulundurduğu tüm dönemlere ait yapıları da içinde barındırıyor. Bu da diğer ülkeler tarafındn oldukça rağbet görülüyor. Büyük bir turizm hazinesi olan bu müze her yıl oldukça turist ağırlamakta. Bu sayede hem kendi topraklarımızdaki ürünleri tanıtarak hem de tarihe kısa bir yolculuğa çıkarmaktayız. Paha biçilemez eserlerin olmasıyla adeta dünya üzerindeki en iyi eserleri içeriyor. Şanlıurfa’nın tarihî evlerine ait ahşap kapılar ve pencerelerin de sergilendiği bu müzede yöresel ürünler de tanıtım amaçlı sunuluyor.

 

Bir şehirde müzelerin artması demek o şehrin kültür zenginliğini de kanıtlar niteliktedir. Çünkü sadece kendi yöresine ait olanı değil aynı zamanda tarihe dayanan o eşsiz eserleri de içinde tutmaktadır. Müzeleri ziyaret ederken tarihi anlara şahitlik edecek ve o dönemin yaşamına sürükleneceksiniz. Şanlıurfa’yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız eğer sadece kent müzeleri, arkeoloji müzeleri bile buna yeterli sebep olabilir. Çünkü her noktadan bir şey taşıyan bu müzeler adeta tüm şehri karış karış gezdiğinizi hissettirecek. Böylelikle tüm yerleri de keşif etmek, gizlenen güzellikleri ortaya çıkarmak isteyeceksiniz. Gezerken aynı zamanda hem Anadolu hakkında hem Şanlıurfa yöresine ait bilgileri yanında o eski uygarlıklar hakkında paha biçilemez detayları öğreneceksiniz. Kısacası unutulmaz tarih esintileri ile sizi bir deneyim beklemekte.

 

Şanlıurfa’nın bu tarih kokan kent müzesine ulaşım oldukça kolay. Bulunduğunuz yere yakınsanız yaya yolu ile de bulabilmeniz oldukça kolay. Alt kısımda belirtmiş olduğumuz adres ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Adres Beykapusu, 970. Sk. No:43, 63210 Eyyübiye/Şanlıurfa