Urfa Kalesi

Şanlıurfa, antik kent olarak kabul edilebilecek sayılı kentlerden biridir. İçinde barındırdığı tarihi mekanlardan, yöresel yemeklerine kadar her türlü faaliyetleri turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Şanlıurfa sadece yurt içinden değil aynı zamanda yurt dışından da oldukça misafir ağırlamaktadır. Gelen ziyaretçilerin etkisi altında kaldığı Şanlıurfa’yı tekrar ziyaret etmek istediklerini dile getirmektedirler. Halk diliyle Urfa denilen bu şehrimiz her bölgeden misafir ağırlarken yerel halkın da sıcak kanlılığı misafirleri karşılamaktadır. Kendine has yemekleri ile ziyafet şöleni yaşatırken, restore olmuş tarihi mekanlarda manzaranın keyfini çıkaracaksınız. Bu sayede diğer gezilere göre en farklı olmasının sebebi de budur. Çok eskilere dayanan tarihi ile, günümüzün yeniliklerinin birleşmesi sonucunda oluşan harika bir seyahat sizi beklemektedir.

Şanlıurfa’ya adım attığınız andan itibaren ziyaret etmeniz gereken yerlerin ne kadar zengin olduğunu fark etmiş olacaksınız. Kafanızı çevirdiğiniz her yerin ayrı bir tarihi olması, müzeleri, tarihi yapıtları, günümüzde inşa edilmiş mekanlar ile kendinizi adeta cennete hissedeceksiniz. Tabi bu mekanlardan biri de hiç şüphesiz Urfa Kalesidir. Derin bir geçmişin izlerini taşıyan Şanlıurfa Kalesi ziyaretçileri tarafından da oldukça tercih edilmektedir. Büyülü kenti böylesine süsleyen yapıtlardan sadece biri olmakla birlikte içinde barındırmış olduğu tarih de ilgi çekicidir.

Türkiye’nin Şanlıurfa şehrinde bulunan tarihi Urfa Kalesi, antik dönemin Osroene tarafından inşa edilmiştir. O dönemden bugüne kadar oldukça turist ağırlayan Şanlıurfa, hala ziyaretçi sayılarında azalma görülmeyen yerlerden biridir.

Urfa Kalesi Kentin güneybatı yönünde, Halil-ür Rahman ve Ayn-ı Zeliha gölünün Damlacık dağının kuzey eteğinde bulunan bir tepededir. Bir bölümü kayadan ve oyma derin savunma hendeği ile çevrelenmiştir, kuzey yönüne doğru bakan kısmı ise sarp kayalıktır. 814 yılında şehir sularının yeniden inşa edilmesi sırasında tarihi Urfa Kalesinin de bu tarihi kalıntıların üstünde yapıldığı tahmin ediliyor Güneydeki kayadan oyma hendeğin çok eski bir döneme ait olduğunun en büyük kanıtı kaya mezarlarının üzerindeki kesilmiş kaya mezarlarından anlaşılmaktadır. Kalenin antik bir tarihe sahip olmasından anlaşılacağı üzere Bizans ve İslam döneminden de izler taşımaktadır. Gelen ziyaretçilerimizin adeta bir zaman yolculuğu yapabileceği özelliklere sahiptir. Tarihi Şanlıurfa’da inşa edilmiş olan surlar, Hristiyanlar tarafından yapılmış olduğunu kanıtlıyor. Arapların yapmış olduğu akınlardan kendini korumak isteyen Hristiyanların başvurmuş olduğu bir yapıttır. Dış kalelerin, zamanında Hristiyanlar tarafından restore edildiği söyleşende de bunu kanıtlayan herhangi bir unsur bulunmamaktadır.

Şanlıurfa’ya geldiyseniz eğer bu tarihi yapıyı görmeden gitmemeniz gerektiğini düşünüyoruz. Bulunduğu ortamdan manzarasına kadar görsel bir şölen yaşayacağınız tarihi Urfa Kalesinde sizi eski dönemlere götürecek bir seyahat olacak. Fırsatınız varsa bu geziyi kaçırmamanızı öneririz.

Günümüzde tarihi açık hava müzesi olarak işlev gören bu tarihi yapıta ulaşmak zor değil. Tarihin derinlerine gideceğiniz, tarihi yapıtların sizi etkileyeceği ve diğer mekanları görmeniz için sizi motive edecek harika bir ziyaret sizi bekliyor.

Bizans döneminden günümüze kadar gelmiş olan bu tarihi yapıyı ziyaret ederken kendinizi o dönemlere şahit ederken bulacaksınız. Ardından Şanlıurfa’nın diğer güzelliklerini görmek içinde sabırsızlanacaksınız. Çeşit çeşit güzelliklere sahip olan bu mekanların tadını çıkarmak için Şanlıurfa çok iyi bir seçim olacaktır. Görseller ile sizi şaşırtacak olan bu büyülü ve tarihi kentin her yerini karış karış gezmek, yeniden keşif etmek isteyeceksiniz.

Eğer bir gün Şanlıurfa’ya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gerecek olan bu mekanın adresini sizler için alt kısma bırakıyorum.

Adresi : Yusufpaşa, Ptt, 5. Cd. Eyyübiye/Şanlıurfa