Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Tarihi cennet olan Şanlıurfa yani halk diliyle ise Urfa, bulunduğu toprağın üstündeki tüm yapıtların tarihi bir parça taşıması onu antik kent olarak çağrıştırmaktadır. Geçmişin izleri ve günümüzün yapıtlarıyla harlanması onu kusursuz kılmaktadır. Eşsiz bir güzelliğe şahitlik yapacağınız bu gezide göreceklerinize inanamayacaksınız. Bizans döneminden gelen tarihi bulguların sergilendiği mekanları gezmek adeta sizi eski zamanlara şahitlik yaptıracak. Kültür bakımından derin bir zenginliğe sahip olan Şanlıurfa sizlere harika bir seyahat sunacak. Halkın sıcakkanlılığı ile bu ziyaretiniz eşsiz bir misafirperverliğe de kapı açacaktır. Halkın yöresel yemekleri ile ziyaretlerinizi tatlandıracak ve unutamayacağınız bir gezi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Ziyaret edeceğiniz birçok tarihi mekan ve yapı bulunmaktadır. Bunlardan biride, Şanlıurfa’nın gözdesi olan Arkeoloji ve Mozaik müzesidir. Yapacağınız bu ziyarette günümüze kadar varlığını korumuş olan eserleri, kalıntıları ve bulunan çeşitli malzemeleri keşif edeceksiniz. Adeta Şanlıurfa’nın dört bir yanından gelen parçaları görerek, bu büyülü kentin her yerini karış karış gezmiş gibi hissedeceksiniz.

Müzenin derin ve zengin olan geçmişi nedeni ile mevcut eserlerin 1948 yılında toplanmaya başlanması ile birlikte ilk olarak 1969 yılında açılmıştır. O günden bu güne kadar da çok sayıda ziyaretçi ağırlayan müze, Şanlıurfa’nın ziyaret edilmesi gereken ilk on sırasında yer almaktadır. Tarihi yapıtları bir arada tutan bu müze sizleri bilgilendirecek ve görselliği ile de hafızalarda unutulmayacak bir yer edinecektir.

Milattan önce- 9500 senelerine dayanmış olan, gerçek boyutta yontulmuş dünyanın ilk insan heykeli şeklinde bilinen 180 santimetre boyundaki Urfa Adamı heykeli, Şanlıurfa Müzesinde özel bölümde ayrılan bir yerde sergilenmektedir. Şanlıurfa Müzesi hem bölge tarihi açısından hem de çağdaş müzecilik anlayışı içerdiği için değerini arttırmış oluyor. Şanlıurfa tarihi müzesi, Urfa’ya adım attıktan sonra ziyaret ve keşif amaçlı gidilmesi gereken yerlerden ilki olabilir. Çünkü bu yerde yapmış olacağınız keşifler adete Şanlıurfa’nın kısa bir tanıtımı diyebiliriz. Tarihi anlara şahitlik yapacağınız ve eski malzemelerin yapılış amacına kadar bilgiler edineceğinizi görmüş olacaksınız. Bu müze gezisinin sonunda hiçbir bilgi bilmeyen biri olsanız da artık Urfa kenti hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Her yerinde gizlenmiş olan tarih kırıntıları sizleri çok eski zamanlara alıp götürecek.

 

   Tüm tarihi adeta tek mekanda buluşturmuş olan bu müzeyi ziyaret etmeden Şanlıurfa’dan ayrılmanızı önermiyoruz. İlk olarak ziyaretinizi gerçekleştirdiğiniz bu müzede Urfa’yı yeniden keşif etmiş gibi hissedeceksiniz. Tüm o güzelliklerin, tarihe dayanan eşsiz parçaların sergilenmiş olduğu bu yerde kısa bir görsel şölen hazırlayacaktır.

Ayrıca Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Arkeopark ve Edessa Mozaik Müzesinden oluşan Haleplibahçe Müze Kompleksi, 34 bin metrekarelik bir kapalı alanı ile de Türkiye’nin en büyük müzesi olma özelliğini de elinde tutmaktadır.

 

Şanlıurfa’ya geldiyseniz ve hakkında bir şeyler öğrenmek aynı zamanda da gezip eğlenmek istiyorsanız bu müze gezisini mutlaka gerçekleştirmeniz gerektiğini düşünüyoruz. Bu sayede hem tarihi kent hakkında bilgi sahibi olacak hem de etrafınızdaki tarihi kalıntıların görselliği sizi şaşırtacaktır. Eğer siz de bu tarihi müzede bir gezi gerçekleştirmek istiyorsanız adres alt kısımda yer almaktadır.

Adresi: Haleplibahçe, 2372. Sk., Merkez/Eyyübiye/Eyyübiye/Şanlıurfa