Göbeklitepe

Tarihi esintileri içinde barındıran, her karesinde ayrı hikayelerin olduğu Şanlıurfa, her dönemde misafirlerini ağırlamaktadır. Günümüze kadar gelen tarihi eserlerin, yapıların ve hikayelerin hepsini içinde barındıran Urfa, sizlere harika bir seyahat sunuyor. Bu seyahat de unutamayacağınız tarihi yapılar göreceğinizden eminiz. Bizans döneminden bugüne gelen yapıtlar sağlıklı bir biçimde bu topraklar üstünde ayakta durmakta. Her ne kadar tarihi eski olsa da yapılan bakımlar sayesinde ziyaretçilere güvenli bir gezi sunabiliyor.

Eğer Şanlıurfa’ya geldiyseniz veya yolunuz buraya düştüyse gidebileceğiniz birçok mekan görebileceğiniz çok sayıda eser mevcut. Etrafınıza her baktığınızda tarihi kalıntıların günün modernliği ile harmanlanması size görsel bir mucize sunmuş olacaktır. Gitmeniz gereken yerlerden biri de hiç şüphesiz Göbeklitepe’dir. Son zamanlarda çeşitli medyanın da gündemi olan bu yer sizlere eşsiz bir gezi sunacaktır. Dünyanın ilk tapınağı olan bu yerde, tarihi kalıntıları bizzat kendiniz keşif etmek istiyorsanız mutlaka gelmeniz gereken yerler arasında olmalıdır.

Göbekli Tepe Hakkında

Bugüne kadar dört adet böyle anıtsal bir yapı açığa çıkartılmış olup, yapılan bu jeomanyetik ölçümler sonucunda ise Göbekli Tepe’de en az 20 anıtsal yapının var olduğu anlaşıldı.
Konumu itibariyle gerçekleşen ve çevresinde geniş kayalıklar, platolar bulunan Göbekli Tepe’de, dikilitaşlar da bu platolardaki kayalardan yekpare halinde kesilmiş olduğu tahmin edilmiştir. Bunun en büyük kanıtı ise arazinin yanındaki dikilitaşlarda kesikler hala görülmektedir. Aynı zaman da bu platolarda, kayalar üzerinde, işlevleri henüz anlaşılamayan oyuklar çözülemeyen işaretler, simgeler bulunmaktadır.

Dikilitaşların genelinde insan ve hayvan ya da soyut semboller var. Taşa işlenen bu en eski rölyeflerin bir kaçında üç boyutlu hayvan kabartmalarına da rastlanmaktadır. Gövdesinde el, kol ve parmak motifleri bulunan bu dikilitaşlar ise insan heykelleri olduğu tahmin edilse de karşı tezler de mevcut. Karşılama ve ziyaret bölümünden kazı alanına doğru gerçekleştirilen servislerle bir dakikada gibi bir sürede ulaşılıyor. Girişteki animasyona da göz gezdirmeyi unutmayın ve bilgilendirici yazıları da atlamamanızı tavsiye ediyoruz. Bölümler hakkında bilgi veren şemadaki harfler olarak bölümlendirilen kazı alanı, yürüyüş gezi güzergahı ile çevrilmiş ve üstü kapalı bir gezi sunmaktadır.

  İlk tapınak olan bu yerde yer altı tanrısının yaşadığına inanılmakta. Yer altındaki yırtıcı hayvanların çizimleri ve kalıntıları onların varlığındaki ana madde olduğunu düşündüren tanrı düşünülmektedir. Bu yere geldiğinizde sizi eşsiz bir tarih esintileri karşılayacaktır. Çeşitli hikayelere ev sahipliği yapan ve bunu sürdürürken aynı zamanda da gizemini koruyan bu yeri keşif etmek istiyorsanız sırt çantanızı takın ve bu seyahate biran önce başlayın. Bu yeri keşif ederken aynı zamanda öğreneceğiniz bilgiler tarih niteliğinde olacaktır. Taşların üzerindeki simgelere bakarak anlam yüklemeye çalıştığınız ardından gerçeği öğrendiğinizde bu gizemin sizi etkisi altında bırakacağından emin olabilirsiniz.

 

Çevresinin açık bir alan olmasıyla Şanlıurfa’yı büyülü bir cennet olarak tanımlayabilirsiniz. Eski dönemlerden bugüne kadar gelen o gizemli yapılar, sanki o döneme ışınlanmış gibi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz. Keyifli gezinizi sürdüreceğiniz harika bir durak olacak.

   Efsanevi bir gizeme sahip olan bu yer size unutamayacağınız bir deneyim yaşatacaktır. İçinde bulunduğu bilgileri öğrenirken adeta bir gizem çözermiş gibi hissedecek ve bu hikayenin bir parçası olacaksınız. Bu yere ulaşmak istiyorsanız gideceğiniz adresi alt kısma da bırakmış olacağız. Tarihi tapınakta her adımınız sizlere yeni bir bilgi katarken aynı zamanda o anlara da şahitlik yapmış olacaksınız. Büyülü kentin bir parçası olan bu yeri ziyaret etmek için; Örencik, Haliliye/Şanlıurfa