Eyyub Sabir Makamı

Türkiye’nin her şehrinin eşsiz bir güzelliğe sahip olması ve onlar eşsiz kılan tarihi olguları vardır. Bunlardan biri de Şanlıurfa’dır. Sürdürmüş olduğu tarihin kırıntılarını da peşinden sürüklemiştir. Bu sayede günümüze kadar gelen bu eserlere tanıklık edebiliyoruz. Belli mekanların ziyaretleri ve hikayeleri ile zenginleştirilmesi. Bu durak noktalarında harika yöresel yemekler ile ziyaretlerinizi de tatlandırmış olacaksınız. Tarihten bugüne kadar gelmiş araç gereçlere de şahitlik yapacak ve onlar hakkında zengin bilgilere de sahip olacaksınız. Seyahat boyunca gezmiş olduğunuz tüm yerlerin derin bir tarihi yaşa sahip olduğunu bilerek gezmek sizlere müthiş bir heyecan verecektir. Adeta Anadolu’yu karış karış gezip onu yeniden keşif etmek ve türlü hikayeleri de zihninizde yer edinecektir.

Şanlıurfa, antik kent olarak kabul görülen sayılı yerlerden biridir. Bu büyülü yere adımınızı attığınız ilk andan itibaren tarih esintileri sizi sürükleyerek çeşitli tarihi anlara şahitlik ettirecektir. Günümüzün güzellikleri ile tarihin o eşsiz mirasının birleşmesi sonucunda oluşan doğal manzaralar içinizi açacak ve yöresel yemekleri size tattıracaktır. Çeşitli hikayelere ev sahipliği yapan Şanlıurfa, geçmişin izleri ve alıntıları sayesinde gezilerinize şahane bir keyif katacaktır. Şimdiye kadar duyduğunuz hikayelere şahitlik etmek onları bir arada yaşamak, adeta sizi bir zaman yolcusu gibi hissettirecektir. Tarihin bu anlarına şahitlik ederken onları kanıtlar niteliğinde varlığını sürdüren eserler ile tanışacaksınız. İslam döneminden gelen gerçek hikayelerin sonucunda oluşan mekanlar, yerler sizleri alıp götürecek eşsiz bir tarih şöleni sunacaktır. Tarihin önemli kişilerin yaşadığı Urfa’da yapacağınız bu gezintide atlamayacağınız yerlerden biri de Eyyub Sabir Makamıdır.

Peygamber şehri olan Şanlıurfa, sadece sizi ziyaretleri ve tarihi hikayeleri ile değil. Dini yönleri, ve dini geçmişi de sizleri etkisi altında bırakacaktır.

 

Eyyub Sabir Kısa Tarihi

Yaşadığı musibetler sebebi ile ve en ileri sahfaya gelen hastalık sonrası yüzünden Hz. Eyyub; “Ya Rabbi bana zarar dokundu. (Bu Hastalık) Lisanen zikrine ve kalben olarak da ubudiyetime zarar veriyor. Sen merhametlilerin en merhametlisisin.” diye niyaz edince Cenab-ı hak da Cebrail (a.s.) ile gönderdiği vahiy ile “Ayağını yere vur.” diye ona emretti. Hz. Eyyub gelen bu ilahi emrin karşısında ise anında ayağını yere vurdu. Ve bulunduğu bu yerden kudretli bir su fışkırmaya başladı. Kuran-ı Kerim’de “İşte sana yıkanılacak ve içilecek bir su…” diye nitelenen şifalı olan bu su ve sabır makamı Şanlıurfa’nın Eyyubiye mahallesinde bulunmaktadır. Bizans döneminde 460 yılında Piskopos Nona bu kuyunun suyunun becerisinin, fil ve gut hastalıklarını iyileştirdiğini fark edince hemen buraya bir hamam ve bir tane de hastane yaptırılmıştır. Yine Bizans döneminde ise buraya inşa edilmiş olan şifacı azizler Cosmas ve Damian Manastırlarında bu kuyunun şifalı suları ile belirli hastalar tedavi edilmekteydi. 1145 yılında Urfa’yı Haçlılardan alan İslam komutanı İmadeddin Zengi , Eyyub Peygamber kuyusunun şifalı suyunu hasta olan vücuduna sürerek romatizma hastalığından kesin olarak kurtulmuştur.

Bu makam Şanlıurfa’da varlığını sürdürmektedir. Ziyaret edilmesi, görülmesi gereken yerlerim başında yer almaktadır. Gerçekleştireceğiniz ziyaretin ardından Urfa’nın peygamberler şehri tanımını daha iyi kavramış olacaksınız.

Şanlıurfa’ya geldiğinizde bu yeri de kendi gözleriniz ile görüp tarihe şahitlik yapmak istiyorsanız adresi belirttiğim yeri kolayca bulabileceksiniz. Otobüs veya taksi ulaşımın olduğu bu yerde kolaylıkla gidebilir ve bu tarihin anlarına eşsiz bir şekilde tanıklık etmiş olacaksınız.

Adres;

Eyyüp Nebi, Eyyüp Peygamber Cd. No:247, Şanlıurfa Merkez/Şanlıurfa