Balıklı Göl

Şanlıurfa denildiğinde ilk akıllara gelen tarihi ve kültürel bir mekân olan Balıklı Göl’dür. Şanlıurfa’ya gidiyorsanız veya gitmeyi planlıyorsanız ilk görmeniz gereken yerlerden birisi bu şehrin simgesi olan Balıklı Göl’dür.

Yüzlerce yıllık tarihe ev sahipliği yapan Şanlıurfa’nın meşhur mekânlarından birisi olan Balıklı Göl, her sene binlerce turisti çekmekte ve ülkemizin Doğu’sunda bulunan önemli bir tarihi yerdir. Buraya kadar gelmişken, Balıklı Göl’ün hemen yanında bulunan tarihi türbelere de uğramayı unutmamalısınız.

Tabii ki, Balıklı Göl’e gelip yüzlerce muhteşem balığı görmüşken onlara yem vermeden olmaz. Balıklara burada yem satın alarak besleyebilir ve muhteşem fotoğraflar çekerek sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Balıklı Göl Hikâyesi

Balıklı Göl, tarihte İbrahim Peygamber’in ateşe atıldığı su olarak anılıp, inanılan hikâyeye göre İbrahim Peygamber devrin zalim hükümdarı olan Nemrut tarafından günümüzdeki Urfa Kalesi’nden ateşe atıldıktan sonra, ateşin suya odunların da balığa dönüştüğü inanılmaktadır. Balıklar günümüzde dahi kutsal görünmekte ve bu gölde yaşayan balıkların yenilmesi yasaktır. Balıkları yiyen kişinin öleceğine inanılmaktadır.

Bu etkileyici yeri gördükten sonra zalim kral Nemrut’un Hz. İbrahim’e yaptıklarını daha iyi anlayabilir ve siz de o dönemin bir parçası olduğunuzu hissedebilirsiniz.

 

Balıklı Göl Konumu

Şanlıurfa merkezine yaklaşık 4km uzaklıkta olan Balıklı Göl’e aşağıdaki Google haritasından detaylı şekilde ulaşabilirsiniz.

Balıklı Göl Adresi: Halil-ür Rahman Gölü – Eyyübiye / Şanlıurfa

Not: Balıklı Göl tarafında otopark problemi yaşanabileceğinden özel aracı ile yolculuk yapanların aracı biraz geride bırakıp, yaklaşık 5 dakikalık bir yürüme mesafesi ile gitmeleri daha iyi olacaktır.

Balıklı Göl’e Nasıl Giderim?

Balıklı Göl’e ulaşım sağlamanız için birden fazla alternatifiniz mevcut. Öncelikle ulaşım sağlamak için Şanlıurfa şehir merkezi veya Şanlıurfa’ya bağlı bir ilçeye ulaşmış olmanız gerekmektedir. Burada İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden geliyorsanız yaklaşık 1000km üzerinde yol yapmanız gerekecektir. Şehirlerarası otobüs kullanmak isterseniz, firmamıza ait Şanlıurfa Ceylan Turizm seferlerini inceleyebilir ve hemen hemen her şehirden Şanlıurfa’ya otobüs bileti bulabilirsiniz.

Şanlıurfa’ya geldikten sonra Balıklı Göl’e ulaşmanızı sağlayacak özel aracınız, taksi, toplu taşıma – belediye otobüsü kullanabilirsiniz.

Balıklı Göl’e gitmenin en kolay yollarından birisi kendi özel aracınız ile gitmektir. Yukarıda verdiğimiz Google Haritalar konumunu akıllı telefonunuza girerek en kolay şekilde navigasyonun sizi götürmesini sağlayabilirsiniz.

İnternetiniz yok ise, önceden Balıklı Göl’e harita üzerinde konumuna göz atıp, yerini iyice öğrendikten sonra insanlara da sorarak bulabilirsiniz.

Şehir Merkezinden Balıklı Göl’e Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden Balıklı Göl’e ulaşım sağlamak için taksi veya toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Taksiyi hemen hemen her yerde bulabilirsiniz.

Toplu taşıma araçlarından ise 63. numaralı otobüse binerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otogardan Balıklı Göl’e Nasıl Gidilir?

Otogar ile Balıklı Göl arası yaklaşık 4 km‘dir. Otogardan bulabilirseniz direk Balıklı Göl’e giden servislerden yararlanabilirsiniz. Veya otogardan öncelikle şehir merkezine gelip, taksi veya toplu taşıma ile Balıklı Göl’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şanlıurfa Gap Havalimanı’ndan Balıklı Göl’e Nasıl Gidilir?

Havalimanı Balıklı Göl’e oldukça uzaktır. Yaklaşık 40 km uzaklıkta olup, Havalimanından öncelikle Havaş gibi bir ulaşım aracı kullanarak şehir merkezine gelmeniz ve oradan da toplu taşıma aracı veya taksi ile Balıklı Göl’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

Balıklı Göl’e Ne Zaman Gidilmeli?

Kış ayları tavsiye edilmemektedir. Havanın iyi olduğu, güneşin güzel şekilde çıktığı bir günü tercih edebilirsiniz.

Genelde Mayıs ayından sonra ziyaretçiler Balıklı Göl’ü görmek için gelmeye başlar.

Vakit olarak ise, saat 12:00’dan önce gelmeniz iyi olacaktır, sabah saatlerinde çok fazla kalabalık olmaz.

Bu mekânın içerisinde bulunan palmiye ağaçlarını da bu zamanda daha iyi görebilir ve manzaranın da keyfini çıkartabilirsiniz.