İstanbul, Ankara ve İzmir’den Şanlıurfa’ya Otobüs İle Nasıl Yolculuk Yapılır?

Türkiye’nin tarih kokulu kenti Şanlıurfa. Halk dili ile Urfa. Özellikle son zamanlarda medyanın ilgi odağı haline gelmiş olan bu şehir gençler tarafından da oldukça ilgi görüyor. Özellikle bu kitlenin bir kısmı Göbeklitepe hakkında söylenilenlerin, yazılanların doğruluğunu gezerek öğrenmek istiyor. Her ne kadar yerel halk tarafından çok sayıda ziyaretçi alsa da yurt dışında da ilgi görmeye devam ediyor. Çünkü Şanlıurfa sadece kendi yöresine ait kalıntıları taşımıyor. İçerisinde barındırmış olduğu tarihi eserler, yapılar çoğu bilgiyi doğrularken bazı tezleri de çürütmekte. Bu sebeple adete her bölgesinde ayrı bir kanıt bulunduran bu tarihi şehri ziyaret etmek ve bu büyülü kenti yeniden keşif etmek isteyenlerin sayısı son zamanlarda daha da artmış görünüyor.

 

Peki bu tarihi şehrin ulaşımı nasıl yapıldığını merak ediyorsanız alt kısımda belirtmiş olduğum saatler ile planınızı hazırlayabilirsiniz. Yalnız unutmayın ki gideceğiniz dönemin şartlarına, hava durumuna ya da herhangi başka değişken bir olay halinde verilen saatler hakkında esneklik gösterilebilir. O halde bulunduğunuz şehir ile Şanlıurfa arasında ne kadar mesafe olduğunu öğrenelim.

İstanbul ve Şanlıurfa Ulaşımı

İstanbul ile Şanlıurfa arası mesafe yaklaşık olarak 1.290 Km’dir. Bu yolculuğu eğer arabayla sürdürecekseniz tahminen 13 saat 20 dakika sürecektir. Araba yolculuğunda çeşitli şehirlerden geçerek ana yola bağlanacaksınız. Ankara ve Adana illeri noktasından geçerek yolculuğunuzu devam ettireceksiniz. Bu nedenle ilk 4 saatten sonra trafiğe yakalanma oranınız çok düşük olacak. Bunun yanı sıra trenler ve uçakta tercih edilebilir. Şanlıurfa havalimanına ulaşmak için aktarma yapabilme olasılığınız var. Eğer uçak ile seyahat etmeyi planlıyorsanız, 950 Km olan yolculuğu yaklaşık olarak 1 saat 45 dakika sürede tamamlayabilirsiniz. Bu süre zaafında çeşitli Tarihi Şanlıurfa hakkında bilgilendirici dergiler okuyabilir ya da gezi şemanızı hazırlayabilirsiniz.

 

İzmir ve Şanlıurfa Ulaşımı

İzmir ile Şanlıurfa arası mesafe yaklaşık olarak 1.250 Km’dir. Bu yolculuk tahminen kişisel özel aracınız ile yaklaşık 14 saat kadar sürecektir. Otobüs ile yolculuğunuza başlamak istiyorsanız hemen hemen aynı saat ve aynı güzergah ile yolculuğunuzu gerçekleştirebileceksiniz. Ankara ve Adana noktalarındaki dinlenme tesislerinde dinlendikten sonra aynı süre içinde yolculuğunuz devam edecektir. Bunun dışında eğer uçak ile seyahat etmeyi planlıyorsanız, yaklaşık 1000 Km üzerinde olan bu yolculuğu yaklaşık olarak 1 saat 50 dakika civarında tamamlayacaksınız.

 

Ankara ve Şanlıurfa Ulaşımı

Ankara ve Şanlıurfa arası mesafe ise yaklaşık olarak 875 Km’dir. Bu yolculuk ortalama araba ile tahminen 9 saat 25 dakika gibi sürecektir. Otobüs ile yaptığınız bu yolculukta Aksaray, Adana ve Gaziantep illerinden geçeceksiniz. Bu güzergahı takip ederek tahmin edilen sürede ulaşmak istediğiniz Tarihi şehre varmış olacaksınız. Eğer uçak ile gitmeyi düşünüyorsanız, yaklaşık 620 Km olan seyahati yaklaşık olarak 1 saat 20 dakika gibi bir sürede tamamlamış olacaksınız.

 

Şanlıurfa’ya ulaşımın kolay olması ile ziyaretçilerin tercih etme olasılığını da arttırmış olmakta. Ulaştığınız andan itibaren tarihin eşsizliğini ve ziyaret ettiğiniz yerlerin tadını çıkarmaya çalışın. Ziyaret etmeniz gereken oldukça fazla tarihi mekan mevcut. İlk olarak müzeleri gezerseniz bu antik kent hakkında belli başlı bir bilgi edinmiş olacaksınız. Bu sayede diğer turlarınızda görmüş olduğunuz küçük parçaları birleştirerek bir yapbozu birleştirmiş ya da bir gizemi çözmüş gibi hissedeceksiniz. Bizans döneminden İslam dönemine kadar çeşitli tarihi miraslar bırakan bu şehir sizlere inanılmaz bir deneyim yaşatmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir