Şanlıurfa Tarihi ve Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa denilince akla kültür, toplum, medeniyet ve yöresel yemekleri gelmektedir. Peygamberler diyarı Şanlıurfa’nın gezilecek yerlerini tanıtmadan önce kısaca bilgi verelim. Şanlıurfa Türkiye’nin Güneydoğu’sunda yer alan bir ilimizdir. İsmi Şanlıurfa olsa bile halk kısaca Urfa olarak hitap etmektedir. İlkokullarda anlatıldığı üzere halkın Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği üstün başarısından dolayı şehre “Şanlı” unvanı verilerek ismi Şanlıurfa olmuştur. Şanlıurfa’nın güneyinde Suriye ile sınırı vardır. İnsanlık tarihi boyunca ilk buğday tarımının yapıldığı yer Şanlıurfa olmuştur. Hz.İbrahim’in ateşe atılması üzerine bölge kutsal bir özellik kazanmış ve buna bağlı olarak Şanlıurfa’daki Balıklı Göl kutsal sayılmıştır. Derin ve etkileyici tarihi olan Şanlıurfa ilini gezmek istediğimizde nereleri gezmeliyiz. Yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Şanlıurfa Kalesi

Dillere Urfa Kalesi ismi ile dolanan Şanlıurfa Kalesi Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı tepede yer alır. Milattan önce 2000 yılında inşa edildiği rivayet edilir. Şanlıurfa Belediyesi’nin verdiği sağladığı verilere göre Romalılar tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Kale Bizans ve İslamiyet üzerinde kalıntılara sahiptir. Buna ek olarak kale Osmanlı zamanında restorasyondan geçmiştir. Kale üzerinde geçmiş dönemlere ait 5 adet de kitabe bulunur. Tamamıyla tarih kokan bu kaleyi Şanlıurfa ziyaretinizde görmelisiniz. Girişlerde müze kart kullanabilir ve indirimli giriş hakkından yararlanabilirsiniz.

Arkeoloji Müzesi (Şanlıurfa)

Tarihi yapı, kültür derken müzeleri ziyaret etmeyi unutmuyoruz. Şanlıurfa’daki eserler yıllar önce bir okulda toplanırmış. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi açılınca eserler ilk olarak bu okuldan temin edilmiş ve güvence altına alınmış. Bu Arkeoloji Müzesi’nin inşasına 1956 yılında başlanmıştır. 1969 yılında ilk ziyaretçilerini ağırlamaya başlamıştır. Şehirde o kadar çok tarihi eser ve yapı olduğu için bu müze de kapasite olarak ihtiyaçları karşılayamamıştır. 15 sene öncesi 3 katlı bir müze alanı inşa edilmiş ve eserler oraya taşınmıştır. Yapılan bu çalışmalar sonucu Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ülkemizin en büyük müzesi olma unvanını almıştır. Müze içerisinde çoğunlukla en eski tapınaklar sergilenmektedir. Müze içerisindeki eserler onlarca insanın ilgisini çekmekte ve her yıl yüzlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Bünyesindeki bazı eserler ise UNESCO tarafından korunmaktadır.

Şanlıurfa Mutfak Müzesi

Mutfak, yemek denilince akla gelen ilk şehirlerin başında Şanlıurfa gelir. Urfa kebapları ve şalgamları, et yemekleri ve kendine has onlarca yemek. 2011 yılında Şanlıurfa Belediyesi’nin Hacıbanlar Evi adındaki yeri satın alması ve restorasyon işlemlerinden sonra bu tarihi mekan Mutfak Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Müzede Şanlıurfa’nın yemek kültürüne değiniliyor hatta kadın girişimcilere destek olmak amacı ile müzede yemek kursları da verilmektedir. Müzeye giriş ücretsizdir ve müze Pazartesi günleri kapalıdır.

Urfa Kurtuluş Müzesi

Şanlıurfa Mahmut Nedim Konağı olarak bilinen yapının Kurtuluş Müzesi olarak faaliyet vermesi ile ziyaretçilerini ağırlamaya başlamıştır. Müze 2 bölümden oluşur. Konakta yıllar önce oymacılık sanatı ile uğraşılmaktadır. Duvarlarda top ve mermi izleri görebilirsiniz. Bunun sebebi ise Kurtuluş Savaşı döneminde Fransız kuvvetler tarafından işgal edilmiş olmasıdır. Müze içerisinde ise Kurtuluş Savaşı’na ait eserler bulunmaktadır. Kurtuluş Savaşı döneminde kullanılan silahları ve mühimmatları müze içerisinde bulabilirsiniz.

İbrahim Tatlıses Müzesi

Şanlıurfa denilince muhakkak akla gelen kişilerden birisidir İbrahim Tatlıses. İlk olarak belediye tarafından müzik müzesi olarak açılmıştır ve daha sonra İbrahim Tatlıses Müzik Müzesi’ne dönüştürülmüştür. İçerde halk müziğine değer katmış sanatçıların heykelleri bulunmaktadır. Geçmişten günümüze Türk müziğine katkı sağlayan sanatçıların hayat hikayelerin, enstrümanlarını inceleyebilirsiniz. Müze içerisinde Türk müziği sanatçılarının hayat hikayelerini gezerek dinleyebilirsiniz ve ayrıca sanatçıların eserlerini de dinleyebilirsiniz.

Yolunuz Şanlıurfa’ya düşerse mutlaka bu yerleri gezmeli ve Urfa tarihini en yakından incelemelisiniz. Şanlıurfa mutfak lezzetlerinin tadına da bakmayı unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir