Şanlıurfa Mutfak Lezzetleri

Şanlıurfa’ da ne yenir? Şanlıurfa denilince akla gelen ilk şey muhakkak ki yemektir. Şanlıurfa’nın yemek kültürünü Kebap ve türevleri oluşturmaktadır. Güneydoğu’da et bir yaşam şeklidir sözünü duymuşsunuzdur. Gerçekten de Şanlıurfa’da etin bin bir türlü harmanlanmış halini bulabilirsiniz. Yörenin halkı sabah kahvaltılarında bile ciğer yiyebilmektedirler. Aşağıda sıralayacağımız listedeki yemekler Urfa’ya gittiğinizde muhakkak yemeden dönmemeniz gereken yemeklerdir.

Ağzı Yumuk (Urfa Semsek’i)

Eskişehir Çi böreğini benzeyen bu lezzet et harcının hamur içerisine doldurulması ve pişirilmesi ile yapılıyor. Hamuru susuz yoğurulduğu için çi böreğe nazaran biraz daha sert kıvamda pişiyor. Aperatif olarak atıştırabileceğiniz bir lezzet.

Urfa Çiğköftesi

Damaklardan düşmeyecek tek lezzettir çiğköfte. Tabiki de ana vatanı Şanlıurfa’dır. Sıra gecelerinin vazgeçilmezi çiğköfteler bol baharatlar ile birleşince akıl almaz bir lezzet ortaya çıkıyor. Urfa’da çiğköfte yemek Batı’da çekirdek çitlemek gibidir derlermiş eskiler. Günün her öğününde çiğköfteler menüde eksik olmaz. Şanlıurfa’yı ziyaret ettiğinizde çiğköftenin tadına bakmayı unutmayınız.

Şanlıurfa Ciğer Kebabı

Ciğer denilince akla ilk gelen yerlerden birisidir Urfa. Urfa usulü ciğer kebabı ise diğer yörelere nazaran daha farklı bir tada sahiptir. Ciğer bölgenin besi kuzularından alınır ve küp küp olacak şekilde küçük bir şekilde doğranır. Odun ateşinde pişirilir ve üzerine pişerken tuz, karabiber ekilir.

Şanlıurfa Tiridi

Zerdeçal baharatının et ile harmanlandığı lezzet. Etin haşlanması ve ekmek ile buluştuğu, ekmeğin ise et suyu ile ıslatıldığı lezzetli buluşmaya tirit denir. Sağlığa çok faydalı olduğu bilinmektedir. Et suyu, kemik iliği suyu ve daha faydalı bir sürü özelliği ile doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Urfa kültüründe tirit yemeği çocukların sünnet olduklarından sonraki sünnet şölenlerinde ikram edilir.

Üzmeli Pilav

Şanlıurfa kültürünün kendine has yöresel pilavıdır. Pilav demek doğru olmaz. Kebap lezzetini aratmayan bir yapısı vardır. Kuşbaşı et ve nohudun harmanlanması üzerine de kuş üzümü ekilmesi ile hazırlanan pilavdır. Eti klasik bir et gibi pişirilmez, pişimi sırasında içerisine pekmez ilave edilir. Böylece kendine has bir tada sahiptir. Ülkemizde her yörenin kendine özgü pilav tarifi vardır. Şanlıurfa üzmeli pilavı ise bu kategorideki en doyurucu pilav olarak bilinmektedir. Üzmeli pilavın en güzelini Şanlıurfa şehir merkezindeki esnaf lokantalarında yiyebilirsiniz.

Şanlıurfa Haside Tatlısı

Az malzeme çok lezzet. Aradığınız tüm özellikler haside tatlısında saklı. Nişasta, ve üzüm pekmezinin yağda kavrulması ile ortaya çıkan muhteşem tat. Hasibe tatlısının yapımı da çok kolaydır. Urfa yemeklerinin üzerine çay ile birlikte yiyebileceğiniz hafif bir tatlıdır haside tatlısı.

Urfa Kebabı

Urfa kebabını bir seçenek ile sınırlandırmak yanlış olur. Çünkü Urfa kebabının 22 çeşidi vardır. Urfa kebabı kuzu etinin zırh ile çekilerek kıyma kıvamına gelmesi ile yapılır. Baharatsız ve acısız bir kebaptır. Acılı versiyonu ise Adana kebabı olarak bilinmektedir. Kebap şişlerine sarılarak odun ateşinde kısık ateşte pişirilir. Yanında genellikle közde domates, biber ve söğüş ikram edilir. Urfa kebabının yanında olmazsa olmazlardan birisi de soğan salatasıdır. Kebabın yanına eşlik edebilecek en güzel içecek ise el yapımı yayık ayrandır.

Urfa Söğülmesi

Şanlıurfa’da yemekler etsiz olmaz. Şanlıurfa’da yapılan sebze yemeklerinde bile et kullanılır. Et Urfa’da bir mutfak felsefesidir. Patlıcanların odun ateşinde közlenmesi ile birlikte soyularak üzerine kıymalı için servis edilmesi ile muazzam bir lezzet oluşuyor. İşte bu lezzetin adı Urfa Söğülmesi’dir. Sosun bir özelliği ise bol sarımsaklı olmasıdır. Söğülmenin üzerine tercih olarak sarımsaklı yoğurt veya sade yoğurt da ekleyebilirsiniz. Urfa halkı sarımsaksız söğülmenin yenilmeyeceğini söylüyor ama sizler sarımsak sevmiyorsanız bölge restoranlarında sarımsaksız sipariş verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir