Şanlıurfa’ya Seyahat Etmek İçin En İyi Sebepler

Yıllar boyu yaşamın izlerini araştırmak ve onun peşinden gitmek ilgi odağımız olmuştur. Zaman zaman yaşamımızı da şekillendiren bu durum tarihin ayak seslerini de peşinde getiriyordu. Şanlıurfa tanımı karşılayan şehirlerden biri. İçinde barındırmış olduğu tarihi yapılar sayesinde günümüzde kat kat ziyaretçi sayılarına artış görülmekte. Gizemleri hala bile çözülememiş bu kentin sırları insanı adeta cezbediyor. Peki 81 ilden neden bu şehri ziyaret etmeliyiz?

İçinde barındırdığı tarihi bulguları sergileyen çok fazla müzeye sahip olması, derinlerde olan sırları günümüzde de ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle bu şehri ziyaret edebilmeniz için birçok sebep mevcut.

 

Yöresel Yemekleri

Her şehrimizin kendine has yemekleri meşhurdur tabii. Fakat Şanlıurfa kadar etkileyici olup olmadığı bilinmez. Geldiğiniz ilk an bu yemekleri tatmak bile geçerli bir neden olacaktır.

 

Balıklı Göl

Hikayeye göre Hz. İbrahim Şanlıurfa Kalesi’nden ateşe atılmasının ardından, bir mucize ortaya çıkar. Bu sırada Allahü Teala tarafından “Ey ateş İbrahim’e karşı serin ve selamet ol” emri üzerine ateş suya, odunlar ise balığa dönüşür ve etraf güllük gülistanlık olur. Bu mucizenin gerçekleştiği yer Balıklı göl ve çevresidir. Burayı ziyaret etmek ve tarihte yaşanan bu mucizenin temeline inmek isteyebilirsiniz.

 

Ayn Zeliha Gölü

Rivayetlere göre, Nemrut’un kızı Zeliha babasının ilahlığını reddedip ve Hz. İbrahim’ın dinine inandığını söylemesinin ardından , babası tarafından ateşe atılır. Nemrut, diri diri kızının can verişini izlemektedir. Daha sonra ise Zeliha’nın düştüğü bu yerde bir göl ve içinde çeşit çeşit balıklar oluşur.  O günden bu güne bu göl, Zeliha’nın gözyaşları ve aynı zaman da pınarı manasına gelen Ayn-Zeliha Gölü adıyla anılmaktadır.

 

Sipahi Pazarı

Gümrük Han’ın batısına doğru olan bu yerde, hana bitişik olarak inşa edilmiş kapalı çarşı. Gümrük Hanı ile aynı dönemde inşa edildiği düşünülen pazarın hana gelenlerin o dönemde hayvanlarını barındırması amacıyla yaptırıldığı tahmin edilse de bunu kanıtlayan güçlü bir kanıt bulunmamakta.

Geleneksel halı ve kilim üretiminin de yapıldığı tarihi çarşı da günümüz de Halıcılar Çarşısı olarak kullanılıyor. 30’dan fazla dükkânın sıralandığı bu yerde dar bir han içerisindeki küçük bir çarşıda el işçiliği ile üretilen halı, kilim, deri yelek gibi ürünler satışa sunuluyor.

 

Mutfak Müzesi

Günümüzde Geleneksel Mutfak Müzesi olarak da bilinen bu müzede Şanlıurfa’nın eski mutfak malzemeleri ve yemekleri de sergileniyor. Müzede Urfa mutfak tariflerinin saklı kalmış bölümlerini sunuyor ve çeşitli biblolarla birlikte yöresel kıyafetlerin tanıtılması için mankenlerle çevrelenmiş.

 

Göbeklitepe

Son zamanlarda medyanın da etkisi ile birlikte bir gizem haline gelen Göbeklitepe oldukça büyük ilgi görmekte. Dünyanın ilk tapınağı olduğu için de sadece yurt içinden değil yurt dışından da oldukça ziyaretçi ağırlıyor. Çevresi sarılı ve gezi süiti olarak ayrılmış yoldan gezebilmektesiniz. Sadece bu yerdeki gizemi çözmek, tarihin çok eski bir yapısına şahitlik etmek sizleri fazlasıyla cezbedecektir.

 

Şanlıurfa Kalesi

Dambak Tepesinde bulunan bu kalenin eski çağ 2000 yılında yapıldığı tahmin edilse de kesin bir kaynak mevcut değildir. Kale üstünde görülen iki adet taş sütunun da Hz. İbrahim’in ateşe atılmasında mancınık olarak kullanıldığı söylenir. Kalenin arkasında bulunan mahalleye Kırk Mağara ismi verilir. Her evin bir adet mağarası bulunmaktadır.

Bunlar tarihi cennetin sadece birkaçı. Eğer Şanlıurfa’yı gezmek keşif yapmak istiyorsanız uzun bşr yolculuk sizleri beklemekte. Tarihin esintilerine kendinizi bırakın ve yeni maceralara yelken açın.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir